Wywiad z Harlanem dla SLJ

Rozmawiał Rocco Staino:

Z 50  milionami książek sprzedanych na świecie jesteś bardzo popularny. Dlaczego więc zwracasz się ku młodszym czytelnikom w nowej serii z Mickeyem Bolitarem?
Jest kilka powodów. Po pierwsze, widziałem wiele popularnych książek dla młodzieży o wampirach i czarodziejach, ale żadnego thrillera osadzonego w świecie rzeczywistym. Po drugie, mam czworo dzieci, w wieku od 11 do 18 lat i chciałem napisać coś, co do nich trafi. Po trzecie, miałem świetny pomysł na opowiadanie, w którym bohater uczy się w liceum. To największa różnica między moimi powieściami dla dorosłych i młodzieży - wiek bohatera. Byłoby błędem zignorowanie tej publiczności. Są po prostu zbyt inteligentni.

Opowiedz nam o Mickey’u i drugiej książce z serii, „Kilka sekund od śmierci” , wydanej we wrześniu.
W życiu licealisty Mickeya panuje bałagan. Ojciec zmarł na jego oczach, matka jest na odwyku, a on sam jest zmuszony mieszkać pod jednym dachem z wujkiem Myronem. Kiedy jeden z jego najbliższych przyjaciół zostaje postrzelony, Mickey i reszta jego paczki muszą rozwiązać sprawę - bo następną ofiarą może być kolejne z nich. Mickey zdobywa także nowe informacje o starszej pani, która mieszka w okolicy  i o śmierci ojca - jeśli rzeczywiście jego ojciec nie żyje...

Myron Bolitar, główny bohater „dorosłych” thrillerów okazuje się wujkiem Mickeya. Jakbyś opisał ich relacje?
Jako napięte, w najlepszym razie. Mickey obwinia wujka Myrona za rozpad jego rodziny. Dodatkowo, podczas gdy dorośli mogą uznać sentymentalizm Myrona za miły, jego bratanek myśli, że to ckliwość. Jednak w końcu Ci dwaj będą siebie wzajemnie potrzebowali, a ich relacja stanie się całkiem interesująca.

Wielu nastolatków czyta książki dla dorosłych. Zdajesz sobie sprawę z tego, że teraz wielu dorosłych czyta powieści napisane dla nastolatków?
Tak! Uważam, że to wspaniale, gdy rodzice i młodzież mogą dzielić się i kochać tę samą książkę. Przeżywamy dzięki temu wspaniałe, rodzinne momenty.

Czy Twoje własne dzieci miały jakiś znaczący udział w powstaniu nowej serii?
Znaczący. Incydent kiedy Mickey pierwszy spotyka Łyżkę to słowo w słowo to, co się przydarzyło mojemu synowi Benowi w jego pierwszym dniu w szkole. Świetna wskazówka do pisania i dla rodziców: róbcie za szofera swoim dzieciom. To niesamowite, co można usłyszeć.

Widzę, że jesteś aktywny w mediach społecznościowych, w szczególności na Twitterze ( @HarlanCoben ). Czy uważasz tweetowanie za formę twórczego pisania? Jaki był twój najbardziej kreatywny ćwierk?
Och, nie wiem. Moja relacja z mediami społecznościowymi jest skomplikowana i oparta na uczuciach: miłość - nienawiść.

Jesteś z New Jersey. Powiedz nam coś o swojej przyjaźni z innymi "Chłopcami z Jersey", takich jak gubernator Christie i inni?
Wychowałem się z Chrisem. Graliśmy w jednej drużynie Małej Ligi, trenowanej przez ojca Chrisa, gdy byliśmy jedenastolatkami.  W ostatniej klasie szkoły średniej, był przewodniczącym klasy seniorów i prezesem rady studenckiej. Byłbyś w stanie odgadnąć, który z nas skończy jako gubernator, a który będzie żył ze zmyślonych historii?

Uczęszczałeś do Amherst College w tym samym czasie, co inni wybitni pisarze, który ukończyłeś w 1984 roku. Czy był ktoś w szkole, kogo uważasz za mentora?
Dan Brown był moim kompanem z bractwa. Wciąż widujemy się często. Jest naprawdę wspaniały, zabawny, interesujący. Mieszkałem na tym samym piętrze co David Foster Wallace , którego brakuje mi często (zm. w 2008 r.) i Mark Costello, który napisał Big If (Norton, 2002). Christopher Bohjalian ( Położne, 1997) był dwa lata przed nami. Scenarzystka Suzannah Grant była w mojej klasie, tak jak Bill Amend , autor komiksów Foxtrot. To wszystko wspaniali ludzie, a jestem dumny z bycia częścią tej grupy.


Tłumaczył: ha

1 komentarz:

  1. This paragraph presents clear idea in favor of the new people of blogging, that really how to do blogging. outlook sign in

    OdpowiedzUsuń