wtorek, 21 kwietnia 2015

Q&A z Cobenem z dnia 11.03.2015 na stronie iTunes, cz. II


1. Pyt.: Jako pisarz, kiedy wiesz, że nadszedł właściwy moment,aby ujawnić czytelnikowi kolejny fragment 'tajemnicy'?
Odp.: Ten 'właściwy czas' zwykle się zmienia. Lubię robić tzw. „potrójny cios” - nabrać czytelników raz, potem drugi i na końcu zadać ten ostateczny, najmocniejszy 'cios' (mowa o tzw. plot twist).

2. Pyt.: Czy zamierzasz napisać więcej powieści z Mickey'em Bolitarem? Mam nadzieję, że odpowiedź brzmi 'tak', ponieważ musimy dowiedzieć się jeszcze wielu rzeczy! Poza tym marzę o kolejnej powieści z Myronem.
Odp.: Tak, planuję napisać jeszcze kilka książek, których bohaterem będzie Mickey, jednak nie wiem kiedy i jak. Wiem jedno, że Myron ciągle gdzieś tam jest i zostało jeszcze sporo do powiedzenia na jego temat. Czasami myślę o każdej powieści z Myronem jak o rozdziale jednej bardzo długiej książki. Ta książka NIE jest jeszcze skończona!

Uwaga, możliwy spojler!

3. Pyt.: Kocham 'The Stranger'! Jak wpadło ci do głowy wrzucenie do powieści 'fałszywej' ciąży?
Odp.: Wpadłem na ten pomysł dzięki prawdziwej stronie internetowej. Zacząłem po prostu zastawiać się 'okay, a co jeśli...'. Tak zaczyna się każda książka. Widzę coś i zaczynam się zastanawiać 'co jeśli'.

4. Pyt.: Myślisz, że dobre życie zbudowane na kilku kłamstwach jest tego warte? Podobnie jak życie Adama w 'The Stranger'.

Odp.: Ważna rzecz: nie ważne, co ja, Harlan Coben, myślę. Moim zadaniem jest opowiedzenie Wam historii i pozwolenie bohaterom (książek) na przewodzenie i pozwolenie Wam decydować co jest dobre, co jest złe, co jest niewłaściwe, a co jest. Bardzo staram się pozostać na marginesie ze swoimi opiniami. Odpowiedź jest w powieści. Chcę żeby była ona trudna, ponieważ jeśli byłaby łatwa to książka nie byłaby już taka zajmująca.

5. Pyt.: Czy kiedykolwiek docierasz w trakcie pisania do momentu w którym zaczynasz się zastanawiać „Nie wiem, czy dam radę z tego wybrnąć.”?
Odp.: To dzieje się praktycznie codziennie. To część mojej pracy. Ciągle stresuję się tym jak z tego wybrnę i co będzie dalej. To nigdy nie staje się łatwe. Jeśli bym się nie stresował to prawdopodobnie nie wyszłaby z tego dobra książka.

6. Pyt.: Zauważyłam, że lubisz pisać powieści w których rozpada się szczęśliwe życie. Myślisz, że możliwe jest takie szczęśliwe życie w prawdziwym świecie?
Odp.: Oczywiście, że istnieją takie szczęśliwe życia. Warto zauważyć, że większość 'żyć' jest także bardzo krucha i wrażliwa. Marzenia są kruche. Lubię się tym bawić. 


Przepraszam za zwłokę, ale plik z pytaniami 'zaginął' w akcji. :)

1 komentarz:

  1. Ooo, super że będzie kolejna część z Mickeym! Już się nie mogę doczekać, chociaż w pierwszje kolejności czekam na ostatnią część "Schronienia" - "Odnaleziony". Co do odpowiedzi Cobena, to widać, że jest bardzo mądrym człowiekiem. Dobrze robi, że wstrzymuje się ze swoimi osądami w książkach: przyjemnie się go czyta też właśnie dlatego.

    OdpowiedzUsuń