sobota, 14 marca 2015

Q&A z Cobenem z dnia 11.03.2015 na stronie iTunes

Przejrzałam ostatnie Q&A z Cobenem na fanpage'u iTunes'a i wybrałam kilka pytań i odpowiedzi wartych przeczytania. Druga część zostanie przetłumaczona i opublikowana wkrótce. :)

1. Pyt.: Czy masz jakieś specjalne miejsce, w którym najlepiej ci się pisze?
Odp.: Dobre pytanie! Myślę, że wielu pisarzy odpowiedziałoby 'tak', ale moje ulubione miejsca się zmieniają. Piszę wszędzie - w kawiarniach, na pokładach samolotów, w parkach, nawet w domu! Po prostu potrzebuję trochę czasu. Kiedy dane miejsce sprawia, że dobrze mi się pisze, po prostu zostaję w nim dłużej. Później miejsce przestaje być inspiracją i się przenoszę.

2. Pyt.: Jak długo zajmuje ci napisanie powieści?
Odp.: Zwykle zajmuje to ok. 9 miesięcy. To jak narodziny dziecka!

3. Pyt.: Zawsze chciałam napisać książkę, ale nigdy nie wiedziałam jak i gdzie zacząć, itp. Czy jest coś na co wydawcy zwracają uwagę zanim zastanowią się wydać książkę...? Jakieś rady?
Odp.: Nie martw się wydawaniem, zajmij się pisaniem. Jeżeli 'pisanie' jest wystarczająco dobre, to publikacja jest kwestią czasu. Pisz o tym co kochasz. Pisz rzeczy, które poruszą ludzi i sprawią, że będą chcieli przewrócić kolejną stronę.

4. Pyt.: Co dzieje się z Winem?
Odp.: Mogę ci tylko powiedzieć, żebyś czytała dalej książki. Żadnej innej wskazówki.... Dzięki za martwienie się o niego!

5. Pyt.: Mam ochotę coś napisać i wydać, ale boję się jak diabli, że nikt tego nigdy nie przeczyta...
Odp.: Cóż, to może się zdarzyć, ale co z tego? Nikt nie przeczytał mojej pierwszej czy drugiej książki. To zabiera trochę czasu. Nie martw się o takie rzeczy, po prostu skoncentruj się na napisaniu najlepszej powieści.

 6. Pyt.: Czy będzie znowu więcej Mickey'a? Seria z Bolitarem jest moją ulubioną.
Odp.: Planuję napisać więcej powieści z Myronem i BYĆ MOŻĘ  więcej z Mickey'em, ale nie w najbliższej przyszłości. Może, ale tylko może napiszę książkę opowiadającą równocześnie o 'świecie' Myrona i Mickey'a.

7. Pyt.: Jak nowi pisarze, którzy myślą, że mają naprawdę świetny pomysł na książkę, ale nie mają środków na jej wydanie mogą zrobić po jej napisaniu? Czy jesteśmy brani na poważnie i komu możemy zaufać całym sobą, wewnętrznymi przemyśleniami obracając je w majstersztyk do przeczytania? Skąd wiesz czy ktoś już wcześniej nie wykorzystał twojego pomysłu? (wybaczcie, ale w ang. wersji pytanie jest bardzo zagmatwane i długie).
Odp.: Nie martw się o to, czy ktoś już wykorzystał ten pomysł. Chodzi mi o to, że skąd możesz to wiedzieć? Masz zamiar sprawdzić każdą powieść wydaną na świecie? Napisz to. Jeśli to pomysł w swoim rodzaju, to takim pozostanie. Nie pozwól się temu spowolnić. Co jest piękne w tym biznesie (pisanie i wydawanie książek) - a nikt nie lubi tego słyszeć - to marketing szeptany. Bardzo niewielu ludzi przeczyta książkę, ponieważ widzieli jej reklamę. Większość przeczyta ją, ponieważ dowiedzieli się o niej od przyjaciela.

8. Pyt.:  Czy będzie więcej powieści z Myronem? I co z Mickey'em? Kocham wszystkie twoje powieści. Jestem uzależniona i zakochana w rodzinie Bolitarów.
Odp.: Wierzę, że Myron wróci, ponieważ jeszcze nie skończyłem z opowiadaniem historii Myrona, Wina, Esperanzy, Wielkiej Cyndi, etc. W tym momencie nie mam planów na przywrócenie Mickey'a w serii dla 'młodych dorosłych', ale zdecydowanie pojawi się w powieściach z Myronem.

9. Pyt.: Przeczytaliśmy właśnie fragment The Stranger i chcemy więcej! Dasz nam może kilka wskazówek czego możemy oczekiwać?
Odp.: The Stranger jest o tajemnicach. O kłamstwach, które mówimy. Wchodzisz na stronę internetową, zamawiasz coś i myślisz, że nikt o tym się nie dowie. To bzdura. Więc jak już przeczytacie pierwszy rozdział (dostępny na harlancoben.pl) zobaczycie, że świat Adama wręcz wybucha, po tym jak obcy człowiek wyszeptuje kilka słów o tajemnicy żony Adama, którą trzymała ona w ukryciu przez dwa lata.

 10. Pyt.: Wolałbyś żeby twoje powieści zostały zaadoptowane jako film czy serial?
Odp.: W tej chwili odpowiedzią jest serial. Myślę, że oni (twórcy seriali) lepiej radzą sobie z thrillerami. W dodatku w moich książkach jest wiele zwrotów akcji i wolałbym raczej pozwolić historii oddychać w dłuższej serii. Właśnie skończyliśmy pracę nad francuskim serialem bazującym na No Second Chance - 6 odcinków. Zaczynamy również pracę nad brytyjską serią The Five. Naprawdę, uwielbiam te serie.1 komentarz:

  1. Zgadzam się z Harlanem, sama lepiej widziałabym jego powieści jako seriale. Ciekawa jestem kiedy "The Stanger" wejdzie na polski rynek.

    OdpowiedzUsuń